Pribeh pre inšpiráciu (Monika, Švédsko)

Tí z vás, ktori sledujete môj ketogénny nízkosacharidový-vysokotukový životný štýl už viete, že som sa rozhodla zmeniť svoje stravovacie zvyky a voľby vo ferbuári 2019 a to hlavne preto, lebo som chcela na vlastnej koži zažiť zdravotné benefity, ktoré ketogénny stravovací režim so sebou prináša. A rovnako som bola zvedavá:) Ako už viacktát predtým, so všetkými tými spôsobmi stravovania, ktoré som dovtedy vyskúšala (vegánstvo, vegetariánstvo, raw, makrobiotiku…) som bola zvedavá, čo urobí tento s mojím telom a mysľou. A low carb ma skutočne veľmi prekvapil……a to pozitívne!
Dnes nebudem rozprávať o sebe. Odkedy som sa pustila do objavovania sveta nízkosacharidového životného štýlu, mala som prostredníctvom sociálnych sietí možnosť spoznať množstvo zaujímavých a skvelých ľudí. Tí podobne ako ja hľadajú štýl života, ktorí im pomôže naplniť ich ciele a násť v živote rovnováhu.  
Jedným z takých ľudí je aj Monika zo Švédska, ktorej príbeh je pre mnohých motiváciou a ona sama je príkladom toho, že dlhodobý stav ketózy je nielen možný ale tiež prospieva nášmu zdraviu a celkovej pohode.

Monika Gunnarsson je v ketóze viac ako 650 dní a pomocou keto schudla 18kg. Na instagrame (nájdete ju pod menom lchf_med_vikingafrun) má viac ako 15 000 sledovateľov, s ktorými sa delí o svoje skúsenosti, recepty a osobné úspechy.
S jej dovolením sa s vami teraz podelím o 20 kľúčových bodov, ktoré vedú k úspešnému ketogénnemu životnému štýlu. Mne tieto body pomohli na mojej ketogénnej ceste. Dúfam, že aj pre vás budú motiváciou a pomôžu vám lepšie porozumieť keto životnému štýlu.

 1. Choďte do toho naplno – keto a lchf (lowcarbhighfat) nefungujú ako by sme chceli, ak sa robia len s polovičným nasadením. Začnite keď budete pripravení, keď budete mať energiu a potom ostaňte odhodlaní a zameraní na váš cieľ.
 2. Porozumejte a učte sa – potrebujete sa vzdelávať a skutočne porozumieť prečo keto funguje, ako funguje a prečo je prínosne pre naše zdravie. Pre mňa osobne je poznanie veľmi motivujúce.
 3. Nájdite čo vám vyhovuje – nemusíte jesť veci, ktoré vám nechutia. Rovnako nepotrebujete jesť kopy slaniny a masla. Ja to nerobím. Ak máte obmedzený rozpočet vyhnite sa drahším potravinám ako losos, orechom, avokádu atď. Nájdite si potraviny, ktoré vám vyhovujú, chutia a nezruinujú váš rozpočet.
 4. Perfektný podiel macros (maktonutrientov) – vaším cieľom by mal byť podiel 75% tuk, 20% proteín a 5% sacharidy. Príjem sacharidov sa môže pohybovať medzi 10-50g na deň. Ak je vaším cieľom zhadzovanie prebytočných kíl, je to 10-20g sacharidov na deň. Keďže som teraz na mojej ideálnej váhe, niektoré dni idem až na 50g sacharidov.
 5. Ovocie nie je keto – často vídavam na Instagrame obrázky kde ľudia tvrdia, že sa stravujú keto a tiež že niektoré ovocie aj vo väčších množstvách je ok. Nie je. Vráťte sa k bodu 2.
 6. Jedzte veľa zeleniny – váš hlavný príjem sacharidov by mal pochádzať zo zeleniny. Vyberajte si ju však múdro. Jesť cherry paradajky a hrubostenné červené papriky ako snack nie je ok, avšak ich ani celkom nemusíte vylúčiť. Jedzte pestro, hlavne listovú a kapustovú zeleninu.
 7. Počítajte si macros – aspoň na začiatku. Pozrite si opäť body 2 a 4. Výborný spôsob ako sa naučiť o macros je začať ich počítať. Ja som sa takto veľa naučila. Používajte macro kalkulačku (aplikáciu alebo online) a zainvestujte do kuchynskej váhy.
 8. Nepestujte si vašu chuť na sladké – nenahrádzajte cukor umelými sladidlami. A hlavne na začiatku sa vyhýbajte keto dezertom. Chutné keto koláče môžu viesť ku strate sebakontroly a s najväčšou pravdepodobnosťou budú podporovať vaše chute na sladké a sacharidy. Nakoniec vás zavedú späť ku starým zvykom, cukru a sacharidom. Zbavte sa chute na sladké raz a navždy.
 9. Neobmedzený príjem kalórii v keto? Nie, nie a opäť nie. Kalórie nie sú neobmedzené keď sa stravujete ketogénne. Je pravdou, že nepriberiete tak rýchlo keď sa adaptujete na spaľovanie tukov ako keď fungujete na sacharidoch. Ak je však váš príjem kalórii príliš vysoký, nepodarí sa vám schudnúť.
 10. Musím cvičiť, aby som schudol? Cvičenie je skvelé pre celkové zdravie určite by malo byť súčasťou zdravého životného štýlu. Nie je však nevyhnutné na schudnutie. Nepreháňajte to s cvičením keď prejdete na keto. Pridajte cvičenie keď budete pripravení. Ja som schudla úplne bez cvičeni a fungovalo to dobre.
 11. Buďte pripravení – prídu obdobia, kedy sa budete cítiť unavení, depresívni, vystresovaní a hladní a preto potrebujete byť pripravení na tieto ťažké chvíle. Majte v mrazničke nachystanú večeru a vytvorte si repertoár snackov: syr, ryby v konzerve, brie, šunka, cottage cheese alebo grécky jogurt, vajcia a majonéza. Buďte pripravení a budete mať veci pod kontrolou.
 12. Správne množstvo proteínov? Keď robíte keto často čítate “striedme množstvo proteínov” alebo “nejedzte príliš veľa proteínov”. Ja osobne mám problém jesť dostatočné množstvo proteínu. Pozrite opäť body 2, 4 a 7. A pamätajte, že 50g mäsa má 9-11g proteínu.
 13. Čítajte a chápte, čo hovoria obaly potravín. Naučte sa správne čítať informácie na obaloch potravín. Vzdelávajte sa a budťe si vedomi tragického faktu, že cukor, škrob a sacharidy sa skrývajú skoro všade. A že cukor má toľko rôznych pomenovaní.
 14. Chcete to trochu upgradovať? Keď úspešne prejdete na keto a ste pripravení na ďalšiu výzvu, vyskúšajte prerušovaný pôst. Je to výborná vec, ak chcete urýchliť vaše chudnutie. Ja robím 16:8 a cítim sa pritom výborne po mentálnej a fyzickej stránke. Moja najkeatívnejšia a najefektívnejšia časť dňa je ráno, niekoľko hodín predtým ako preruším svoj pôst. Vyskúšajte to a uvidíte.
 15. Musíte byť v ketóze, aby ste chudli? Nie, nemusíte. Je to len príjemnejšie a pohodlnejšie. Necítim sa hladná, nemávam chute na sladké a necítim sa vďaka ketóze v ničom obmedzovaná. Osobne milujem byť v ketóze hoci to nie je z dôvodu straty prebytočných kíl.
 16. Nepodvádzajte – pre väčšinu ľudí sú neketo jedlá a neketo dni v rámci cheatovania (podvádzania) nevhodné. Vedie to len k strate sústredenia, kontroly a končí pocitom, že chcete viac. Pokiaľ máte problém s cukrom, určite by ste sa nemali vybrať touto cestou. Urobte sami sebe láskavosť a nepodvádzajte.
 17. Meranie ketónov – ak ste ako ja, je pre vás meranie ketónov motiváciou. Ale nemusíte si ich meratť, ak túžite po čo najjednoduchšej diéte, meranie jednoducho vynechajte.
 18. Orechy – sú súčasťou ketogénneho stravovania, často sú odporúčané ale je dôležité o nich vedieť nasledovné: je jednoduché zjesť viac ako by sme mali, sú bohaté na sacharidy a tuky takže môžu zastaviť proces chudnutia a väčšina druhov má vysokú hladinu omega 6. Vyberajte si orechy s rozumom a jedzte ich len striedmo (strážte si množstvo).
 19. O čom sa budete rozhodovať: mliečne výrobky, áno či nie? Výživové doplnky? Polotovary alebo organické potraviny? OMAD (one meal a day – jedno jedlo denne)? Diétna kola? Keto káva? Mäsožravcova verzia? Alkohol? Koľko piť denne vody? Vajíčkový pôst? Arašidy? Koľko jedál denne? A možno najdôležitejšia otázka: Koľko gramov sacharidov denne?
 20. Buďte hrdí, buďte skromní! Buďte hrdí na seba a svoj zdravý životný štýl.Rozumejte však, že ostatní nemusia (nebudú chcieť) porozumieť vašej voľbe a ani vás podporiť. Zamerajte sa na to, čo je správne a dobré pre vás a stojte si za tým. Buďte skromní. Nie sme všetci rovnakí a keto nemusí byť správnym stravovacím štýlom pre každého. Nesúďte iných. Staňte sa pre nich namiesto toho inšpiráciou.

Instagram: lchf_med_vikingafrun