Makronutrienty

Makronutrienty zohrávajú kľúčovú úlohu pri väčšine spôsobov stravovania či diétach. Je veľmi dôležité si uvedomiť, že nutričné potreby (denné množstvo potrebných makronutrientov) máme každý iné a neexistuje jedna miera pre všetkých. Vaše nutričné hodnoty sú iné ako tie vašich súrodencov, kamarátov alebo rodičov. Pri ich výpočte sa berú do úvahy:
*vek, pohlavie
*miera dennej aktivity
*naše zdravie
*naše fyzické a mentálne ciele
Najjednoduchší spôsob výpočtu nutričných hodnôt je použiť na to macro kalkulačku napríklad formou aplikácie vo vašom telefóne. Ja používam aplikáciu Carbmanager.
Okrem vašich individuálnych nutričných potrieb (potrebných denných množstiev makronutrientov) existujú ešte všeobecné nutričné potreby (macros) pre katogénne stravovanie:
*70-80% kalórií z tukov
*20-25% kalórií z proteínu
*5-10% kalórií zo sacharidov

Tieto percentá sa prepočítavajú na gramy. Pripomínam, že tieto percentá sú všeobecné čísla pre keto stravovanie. Presný počet gramov pre vás závisí od vašich individuálnych parametrov ako vek, miera dennej aktivity a iné.

Tuky
Tento makronutrient je základom ketogénneho stravovania lebo na rozdiel od sacharidov nezvyšuje hladinu krvného cukru. Niekedy z počiatkoch ketogénneho stravovania sa verilo, že na to, aby sa človek dostal do ketózy, je potrebné zjesť veľké množstvá tuku. To však nie je pravdou. Skutočný princíp ketózy je zníženie príjmu sacharidov a podľa pocitu hladu si prispôsobovať množstvá tuku v strave.

Čo sa týka pomeru prijatých kalórii, platí pri keto pravidlo, že 70-80% prijatých kalórií by malo pochádzať z tuku. Takže ak denne prijímate 2000Kcal, aby ste sa dostali do ketózy by ste mali zjesť 144-177g tuku.

Proteín
Tento makronutrient je, aj napriek negatívnej reputácii v keto komunite, rovnako dôležitý ako ostatné makrá. Nie je pravdou, že nadmerné množstvá proteínu môžu spustiť proces glukoneogenézy a preto sa ho nemusíme báť konzumovať.
Proteín je základným kameňom našej svalovej hmoty a na jej zachovanie by sme mali skonzumovať aspoň 0,8g proteínu na 1kg našej svalovej hmoty.

Sacharidy
Ak sa chcete dostať do ketózy, mali by ste prijať len 5-10% kalórií zo sacharidov (v bežnej strave prijímame až okolo 40-50% zo sacharidov). V praxi to znamená len 100-200 kalórií denne zo sacharidov a 25-50g sacharidov na deň.