9 mýtov o lowcarb stravovaní

Existuje veľa nepravdivých informácii o nízkosacharidovom spôsobe stravovania.

Niektorí ľudia tvrdia, že je to optimálny spôsob stravovania, zatiaľ čo iní ho považujú za neudržateľný a potenciálne škodlivý módny trend.

Toto je 9 bežných mýtov o nizkosacharidovom spôsobe stravovania.

  1. Takéto diéty sú len prechodným výstrelkom
    Pojem “fad diet” (fad – pobláznenie, výstrelok, diet – spôsob stravovania) bol v minulosti používaný pre drastické diéty, ktoré sa tešili len krátkodobej popularite.

V súčasnost sa týmto pojmom  často nálepkujú spôsoby stravovania, ktoré nie sú bežne kultúrne akceptované, ako napríklad aj nízkosacharidová diéta.

Tak či onak, nízkosacharidový spôsob stravovania preukázal svoju vysokú účinnosť vo viac ako 20 vedeckých štúdiách.

Plus, je populárny už desaťročia. Prvá kniha o Atkinsonovej diéte bola pubikovaná už v roku 1972, päť rokov predtým, ako boli v Amerike vydané nutričné smernice odporúčajúce nízkotučné produkty.

Ak sa pozrieme ešte ďalej do minulosti, prvá nízkosacharidová kniha bola publikovaná Williamom Bantingom už v roku 1863 a vo svojom čase bola veľmi populárna.

Ak berieme do úvahy dlhodobý a vedeckými štúdiami podložený úspech nízkosacharidového spôsobu stravovania, označenie “módny výstrelok” mi pride ako nevhodný.

ZHRNUTIE

Módne diéty (fad diets) si užívajú krátkodobú popularitu a úspech. V kontraste s nimi, nízkosacharidové stravovanie existuje už desaťroćia a je podporené viac ako 20 ľudskými štúdiami vysokej úrovne.

2. Sú náročné na dodržiavanie
Oponenti často tvrdia, že nízkosacharidové spôsoby stravovania nie sú dlhodobo udržateľné lebo zakazujú bežné skupiny potravín.

Takéto vyhlásenia vedú k pocitu deprivácie, čo núti ľudí skončiť s takýmto stravovaním a opätovne pribrať.

Treba is v prvom rade uvedomiť, že akákoľvek diéta obmedzuje príjem niečoho – skupiny potravín, makronutrientov alebo kalórii.

Dodržiavanie nízkosacharidovej diéty preukázalo zníženie chuti do jedla, takže môžete jesť do nasýtenia a stále chudnúť.

Pre porovnanie, pri diéte, ktorá obmedzuje príjem kalórií, ľudia málokedy jedia do úplného nasýtenia a môžu pociťovať častý hlad – čo je pre väčšinu ľudí stav, v ktorom nedokážu dlhodobo fungovať.

Neexistujú vedecké štúdie, ktoré by dokazovali, že nízkosacharidový spôsob stravovania sa dodržiava ťažšie ako iné druhy stravovania.

ZHRNUTIE
Veda nepodporuje myšlienku, že nízkosacharidové stravovanie sa dodržiava ťažśie ako iné spôsoby stravovania. Naopak, toto stravovanie vám dovoľuje jesť do úplného nasýtenia a súčasne zhadzovať kilá, čo je udržatelnejšie ako nízkokalorické diéty.

3. Väčšina schudnutých kíl je len hmotnosť odchádzajúcej vody.

Ľudské telo má vo svaloch a pečeni uložené veľké množstvo sacharidov. Glukóza je v tele uchovávaná vo forme glykogénu, ktorý telo medzi jedlami zásobuje glukózou a dodáva mu tak energiu.

Vo svaloch a pečeni uložený glykogén na seba viaže vodu.

Ak znížime prísun sacharidov, glykogénové zásoby sa znížia tiež a vy strácate veľa vody a s ňou spojenú aj váhu.

Súčasne, nízkosacharidové stravovanie vedie ku drastickému zníženiu hladiny inzulínu, čo má za následok, že vaše obličky vylúčia nadmernú soľ a vodu.

Tieto procesy znamenajú, že nízkosacharidové stravovanie vedie k skoro okamžitej redukcii hmotnosti spojenej s vylučovaním vody z tela.

Tento fakt je často používaný argument nabádajúci proti nízkosacharidovému stravovaniu.

Avšak,  vedecké štúdie dokazujú, že nízkosacharidové stravovanie redukuje aj telesný tuk – hlavne z pečene a oblasti brucha, kde sa nachádza škodlivý brušný tuk.

Napríklad: 6týždňová štúdia zameraná na nízkosacharidové stravovanie ukázala, že jej účastníci schudli 3,4kg tuku a pribrali 1,1kg svalovej hmoty.

ZHRNUTIE
Ľudia, ktorý sa stravujú nízkosacharidovo, zhodia veľa prebytočnej vody ale aj tuku, hlavne z pečene a oblasti brucha.

4. Takéto stravovanie škodí srdcu
Nízkosacharidové stravovanie je bohaté na cholesterol a tuky, zahŕňajúce aj tuky nasýtené.

Z tohto dôvodu, veľa ľudí tvrdí, že nízkosacharidové stravovanie zvyšuje krvný cholesterol a riziko srdcových chorôb.

Avšak, existujú vedecké štúdie, ktoré tvrdia, že ani cholesterol zo stravy ani nasýtené tuky nemajú výrazný vplyv na riziko srdcových chorôb.

Je dôležité spomenúť, že nízkosacharidové stravovanie môžu zlepšiť množstvo faktorov spojených so srdcovými chorobami:

Výrazne znižuje krvné triglyceridy
Zvyšuje HDL (dobrý) cholesterol
Znižuje krvný tlak
Znižuje inzulínovú rezistenciu, ktorá znižuje krvný cukor a hladinu inzulínu
Zmenšuje zápaly v tele
V neposlednom rade, hladiny LDL (zlého) cholesterolu sa vo väčšine prípadov nezvyšujú. Plus, tieto častice majú tendenciu sa meniť zo škodlivých, malých, tuhých telies na väčšie – tento proces je spojený so znižovaním rizika srdcových chorôb.
Majme na pamäti, že tieto štúdie berú do úvahy priemer. Niektorí jednotlivci môžu pri nízkosacharidovom stravovaní zažívať výrazné zníženie LDL (zlého) cholesterolu.
ZHRNUTIE
Neexistujú dôkazy, že cholesterol z potravy a nasýtené tuky škodia. Štúdie skúmajúce nízkosacharidové stravovanie potvrdzujú zlepšenie viacerých kľúčových faktorov spojených so srdcovými chorobami.

5. Nízkosacharidové diéty fungujú len preto, lebo ľudia jedia menej kalórii.

Veľa ľudí tvrdí, že jediny dôvod ľudia schudnú keď dodržiavajú nízkosacharidové diéty je, že zredukujú príjem kalórii.

Toto je pravdou ale nie je to celá pravda.

Hlavnou výhodou chudnutia pri nízkosacharidových diétach je, že úbytok na váhe príde automaticky.

Ľudia sa cítia tak najedení, že začnú jesť menej jedla bez toho, aby počítali kalórie alebo kontrolovali veľkosť porcii.

Nízkosacharidové diéty majú tendenciu byť bohaté na proteín, ktorý rozbehne metabolizmus a tým mierne zvýši množstvo kalórii, ktoré počas dňa spálime.

Plus, nízkosacharidové stravovanie nie je vždy len o chudnutí. Tiež je veľmi efektívne pri riešení určitých zdravotných problémov ako metabolický syndróm, cukrovka typu 2, alebo epilepsia. V týchto prípadoch je prínos nízkosacharidových diét ďaleko väčší ako len zníženie príjmu kalórii.

ZHRNUTIE
Hoci nízkosacharidové stravovanie znižuje náš denný príjem kalórii,  je fakt, že sa to deje podvedome, veľkou výhodou tohto stravovania. Nízkosacharidové stravovanie tiež zlepšuje metabolické zdravie.

6. Znižujú príjem zdravých rastlinných potravín
Nízkosacharidové stravovanie neznamená žiadny príjem sacharidov.

Je to mýtus, že ak chcem znížiť príjem sacharidov, musíme jesť menej rastlinnej stravy.

V skutočnosti, môžete jesť veľké množstvá zeleniny, orechov a semiačok bez toho, aby ste prekročili 50g sacharidov denne.

A čo viac, 100-150g sacharidov denne je stále považované za nízkosacharidové stravovanie. Takáto forma poskytuje priestor pre viacero kúskov ovocia denne a tiež malé množstvá zdravých škrobov ako zemiaky alebo ovsené vločky.

Existuje dokonca aj vegánska a vegetariánska forma nízkosacharidového stravovania.

ZHRNUTIE
Môžete jest veľa potravín rastlinného pôvodu aj keď máte nastavený nízky príjem sacharidov. Zelenina, bobule, orechy a semiačka sú príkladmi zdravých potravín, ktoré majú nízky obsah sacharidov.

7. Ketóza je nebezpečný metabolický stav
S pojmom ketóza sa spája veľa nedorozumení.

Keď jeme málo sacharidov – ako napríklad 50g denne – hladina inzulínu v tele klesá a z tukových buniek sa uvolní veľa tuku.

Keď je naša pečeň zavalená týmto tukom (presnejšie mastnými kyselinami), začne ich meniť na ketónové telieska nazývané ketóny. Tieto molekuly dokážu prekonať bariéru medzi krvou a mozgom, a dodávať mu energiu v období hladovania alebo keď nejeme dostatok sacharidov.

Veľa ľudí si mýli “ketózu” a “ketoacidózu”.

Ten druhý pojem označuje nebezpečný metabolický stav, ktorý sa vyskytuje hlavne u ľudí s neliečenou cukrovkou typu 1. Vtedy je krvný obeh zavalený takými masívnymi množstvami ketónov, že zmenia prostredie krvi na kyselé.  Ketoacidóza je veľmi vážny stav a môže byť smrteľný.

AVŠAK, tento nebezpečný stav nie je v nijakom smere príbuzný ketóze privodenej nízkosacharidovým stravovaním. Ketóza je zdravý metabolický stav.

Ketóza má preukázateľne pozitívne terapeutické vplyvy na epilepsiu a je skúmaný jej vplyv na liečenie rakoviny a mozgových ochorení ako napríklad Alzheimera.

ZHRNUTIE
Veľmi-nízko sacharidové stravovanie vedie k prospešnému stavu metabolizmu nazývaného ketóza. To NIE JE to isté ako ketoacidóza, ktorá je nebezpečná a vyskytuje sa u ľudí s cukrovkou typu 1.

8. Náš mozog potrebuje sacharidy, aby fungoval.
Veľa ľudí verí, že mozog nemôže fungovať bez sacharidov v potrave.

Tvrdí sa, že sacharidy sú preferovaným palivom pre náš mozog a že ten potrebuje 130g sacharidov denne.

Toto je zčasti pravda. Niektoré mozgové bunky nedokážu fungovať na inom palive ako na sacharidoch vo forme glukózy.

Na druhej strane, iné časti mozgu sú plne schopné fungovať na ketónoch.

Akonáhle sa snažíme dosiahnuť ketózu znížením príjmu sacharidov, veľká časť mozgu prestane využívať glukózu a začne namiesto nej využívať ketóny.

No aj keď je hladina ketónov v krvi veľmi vysoká, určitá časť mozgu stále potrebuje glukózu.

A tu prichádza na rad metabolická cesta nazývaná “glukoneogenéza”. Keď nejeme sacharidy, naše telo – hlavne pečeň – dokáže produkovať glukózu z proteínov a ako vedľajší produkt metabolizmu tukov.

A preto, vďaka ketóze a glukoneogenéze, neporebujeme v strave prijímať sacharidy – aspoň nie na to, aby nám poháňali mozog.

Po počiatočnej adaptačnej fáze, veľa ľudí opisuje zlepšenie mozgových funkcii ako sústredenia a pamäti potom, ako prešli na nízkosacharidové stravovanie.

ZHRNUTIE
Pri nízkosacharidovom stravovaní, časť nášho mozgu vie využívať ketóny ako zdroj energie. Naše telo vie rovnako samo produkovať to malé množstvo glukózy, ktoré ostatné časti mozgu potrebujú.

9. Toto stravovanie ničí fyzickú výkonnosť

Veľa atlétov sa stravuje vysoko-sacharidovo a veľa ľudí verí, že sacharidy sú základom dobrého fyzického výkonu.

Zníženie príjmu sacharidov skutočne najprv vedie ku zníženej výkonnosti.

AVŠAK, toto je vo väčšine prípadov prechodný stav. Vášmu telu môže chvíľu trvať kým sa adaptuje na spaľovanie tukov namiesto sacharidov.

Veľké množstvo štúdii potvrdzuje, že nízkosacharidové stravovanie je dobré pre fyzickú výkonnosť, hlavne vytrvalostné cvičenia. Je však potrebné dať telu čas na adaptovanie sa na nový spôsob stravovania.

Iné štúdie naznačujú, že nízkosacharidové stravovanie prospieva svalovej hmote a silovej vykonnosti.

ZHRNUTIE
Nízkosacharidové stravovanie neškodí v drvivej väčšine prípadov fyzickému výkonu. Akokoľvek, môže zopár týždňov trvať, kým sa telo adaptuje.

CELKOVÝ SUMÁR
Nízkosacharidové stravovanie vie mať výrazné zdravotné benefity. Sú veľmi efektívne pre ľudí trpiacimi obezitou, metabolickým syndrómom a cukrovkou typu 2.

Napriek tomu, nie je vhodné pre každého.

Tak či onak, veľa bežných názorov na nízkosacharidové stravovanie je bohužial postavených na nepravdivých informáciách.

Článok je prebratý zo stránky www.healthline.com https://www.healthline.com/nutrition/9-myths-about-low-carb-diets#section7

Preklad: Marta Sefcikova